نحوه تشکیل فایل داده ای در نرم افزار استاتا (stata)

نرم افزار stata یکی از کاربردی ترین نرم افزارها در حیطه آمار و اقتصادسنجی می باشد که قابلیت استفاده برای تمام دانشجویان و اساتید رشته های مختلف را دارا می باشد. در این قسمت به آموزش نحوه تشکیل فایل داده در این نرم افزار می پردازیم. بعد از نصب نرم افزار با دوبار کلیک بر shortcut نرم افزار محیط کار نمایان خواهد شد. در ادامه به قسمت tools bar  مراجعه میکنیم و بر روی گزینه data editor کلیک می نماییم.

 با کلیک بر روی گزینه یاد شده، پنجره ای جهت وارد کردن داده ها و ویرایش نمایان می شود. در این قسمت می توان داده ها را دستی وارد نرم افزار نمود یا از فایلی مانند اکسل داده ها را کپی و وارد محیط داده استاتا نمود . جهت ویرایش نام متغییر، با کلیک بر روی اولین خانه هر ستون پنجره variable properties نمایان می شود که در این پنجره می توان نام و لیبل متغییر را وارد و یا ویرایش نمود.در نهایت با زدن دکمه ok تغییرات مورد نظر شما اعمال شود.

قبل از خروج از پنجره مورد نظر در ورژن 10 نرم افزار از دکمه preserve استفاده نمایید تا تمامی تغییرات اعمالی شما، صورت گیرد. سپس پنجره مربوط به data editor را می توانید ببندید. پس از بستن پنجره data editor  به محیط اصلی نرم افزار استاتا برمی گردیم. در اینجا می توان مشاهده نمود که کلیه متغییرهای وارد شده توسط ما همراه با نام و یا لیبل متغیر در قسمت variables نمایش داده می شوند. در ادامه به قسمت file  از  menu bar نرم افزار رفته و از پنجره کرکره ای باز شده  گزینه save as  را انتخاب کرده و با دادن نام مشخص به فایل داده ای خودمان در جایگاه ویژه ای فایل داده ای خود را دخیره می نماییم.

موفق باشید

/ 0 نظر / 444 بازدید